Ce date trebuie inscrise pe tichetele culturale? - CULTURA - Sodexo Romania

Ce date trebuie inscrise pe tichetele culturale? – CULTURA

(1) Fiecare tichet cultural pe suport hartie este valabil numai daca are inscris numarul sub care a fost inseriat de catre unitatea emitenta si cuprinde cel putin următoarele mentiuni:
a) numele şi adresa emitentului;
b) valoarea nominală a tichetului;
c) perioada de valabilitate a utilizarii tichetului;
d) spatiu pentru inscrierea numelui, prenumelui, codului numeric personal ale salariatului care este în drept sa utilizeze tichetul;
e) interdictia de a fi utilizat pentru achizitionarea de alte bunuri/servicii decat cele prevazute la art. 21 alin. (2);
f) spatiu destinat inscrierii datei si aplicarii stampilei evenimentului cultural la care tichetul a fost utilizat sau a unitatii la care a fost achizitionat produsul, potrivit art. 21 alin. (2).
(2) Fiecare tichet cultural pe suport electronic este valabil numai daca mentiunile prevazute la alin. (1) lit. a), c si e), precum si numele, prenumele si codul numeric personal ale salariatului care este in drept sa utilizeze tichetul cultural sunt înscrise pe tichetul cultural pe suport electronic sau sunt stocate intr-un alt mod in acesta